Kontakt
Obsługa klienta
Newsletter

Autonomiczny bus na ulicach już w Marcu!

Już w połowie marca bieżącego roku, na ulice miasta Neuhausen wyruszy autonomiczny pojazd. Celem jest uruchomienie pierwszej regularnej linii, która będzie obsługiwana przez Trapizio – pojazd autonomiczny będący własnością firmy Trapeze. Oznacza to, że bus został zintegrowany z systemem zarządzania transportem publicznym w mieście!

Niespełna rok temu – w lipcu 2017 roku – autonomiczny autobus został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w Neuhausen, na terenie Laboratorium Mobilności AMoTech. Od tego czasu trwały prace przygotowawcze – od integracji pojazdu z systemem, po prace legislacyjne dopuszczające pojazd do ruchu. W najbliższych dniach za zgodą szwajcarskiego federalnego urzędu ruchu drogowego (Bundesamt für Strassen, ASTRA) ma zostać wydana tablica rejestracyjna. Kiedy tylko to nastąpi, pasażerowie będą mogli skorzystać z przejazdu autonomicznym pojazdem między Industrieplatz a centrum miasta. W pierwszej fazie – z osobą nadzorującą pracę systemu na pokładzie. Oznacza to, że testowanie w regularnych zaplanowanych usługach transportowych rozpocznie się bardzo szybko.

 

Od połowy marca na ulicach Neuhausen

W lutym wspomniany autobus zostanie po raz pierwszy użyty przez VBZ – organ transportu publicznego w Zurychu będący partnerem firmy Trapeze – w rozszerzonych testach na terenie jego siedziby w Zurychu. Uzyskane w tym projekcie dane zostaną uwzględnione we wdrożeniu nad wodospadem Rheinfall. Po krótkiej prezentacji podczas IT-Trans w Karlsruhe, targach inteligentnych rozwiązań dla publicznego transportu pasażerskiego, pojazd rozpocznie testy w centrum Neuhausen. Będzie to miało miejsce już w połowie marca 2018 – najpierw nieregularnie, by w kolejnej fazie stać się regularną linią w transporcie miejskim. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii pojazd autonomiczny będzie kursował ulicami w ramach regularnych usług i będzie zintegrowany z systemem kontroli operacyjnej organu transportu publicznego w Schaffhausen.

 

Badanie przeprowadzone przez ETH

Podczas wdrażania pojazdu w transport publiczny, przeprowadzone zostaną badania naukowe nt. postrzegania przez społeczeństwo pojazdów autonomicznych. W planowanym badaniu przeprowadzonym przez Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu (ETH) w ciągu najbliższych dni zostaną wysłane ankiety do około 20 000 osób mieszkających w kantonie Schaffhausen. Celem tego badania jest sprawdzenie, w jaki sposób ludność postrzega pojazdy bez kierowców, a w szczególności obecny projekt. Ma to umożliwić zidentyfikowanie i rozwiązanie ewentualnych problemów.

 

Powołanie Swiss Transit Lab

Na początku 2018 r. wszyscy partnerzy zaangażowani w projekt od początku powołali Swiss Transit Lab. Zobowiązanie obejmuje opracowanie rozwiązań i usług dla mobilności przyszłości (autonomicznej) oraz testowanie ich na wyznaczonym terenie w Neuhausen am Rheinfall. Projekt koordynowany jest przez wyspecjalizowaną, działającą globalnie w zakresie transportu publicznego firmę Trapeze, powiązaną z nią firmę AMoTech oraz Urząd ds. Transportu Publicznego w Schaffhausen (Verkehrsbetriebe VBSH), przy wsparciu Biura Rozwoju Regionalnego w kantonie Schaffhausen. Celem jest nie tylko uzyskanie zezwolenia na wdrożenie autonomicznego pojazdu na ulice Schaffhausen, ale także pomoc w kształtowaniu przyszłej mobilności w kontekście międzynarodowym.

ITS oraz systemy biletowe

+41 58 911 11 11

Planowanie I zarządzanie operacyjne

+45 87 44 16 00

Zainteresowany naszymi rozwiązaniami?

Poproś o prezentację

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Poproś o informację